10 Dakikada Evde Dondurma Yapmak

Ev yapımı dondurma hem sağlıklı hem de çok lezzetlidir. Özel ve karışık malzemelere ihtiyaç duymadan 10 dakikada evde dondurma yapmak mümkündür. Birçok dergide ve yemek kitaplarında evde dondurma yapmak için onlarca tarif vardır, fakat onların çoğu meşakkatli ve zaman alan tariflerdir. Vereceğim tarif oldukça pratik. Bir buzdolabı poşetinin içine malzemeleri koyacağız, ağzını sıkıca kapatacağız ve güzelce sallayacağız. Bu kadar basit.: )

Yaptığımız tarifin en güzel kısmı oldukça hızlı olması. Sadece 5-10 dakikada lezzetli ve sağlıklı ev yapımı bir dondurma yapmış olacağız. Evde dondurma yapmanın püf noktası ise kaya tuzudur.

10 Dakikada Evde Dondurma Yapmak İçin Neden Kaya Tuzu Kullanılır?

Tarifimizdeki en önemli malzemesi tabi ki kaya tuzu. Tuzu buzla karıştırdığımızda, tuz buzun donma noktasını düşürür. Su normalde 32°F iken, tuz eklediğimizde bu derece 2°F’a düşer. Bu, kışın buzlu yollara neden tuz döktüğümüzü açıklar. Tuz, buzların erimesine neden olur.

evde dondurma yapmak

Evde Dondurma Yapmak İçin Malzemeler

1 su bardağı süt,

1 çorba kaşığı şeker,

Yarım çay kaşığı vanilya (dilerseniz artırabilirsiniz),

2-3 bardak buz,

Yarım su bardağı kaya tuzu,

2 tane kilitli poşet.Hazırlanışı

Süt, vanilya ve şekeri buzdolabı poşetinin içine koyalım. Ağzını iyice bağlayalım, emin olalım tamamen kapandığından. Buz ve tuzu da diğer poşete koyalım. Sütlü karışımın olduğu poşeti, tuzlu buzun poşetine koyalım. Ağzını iyice bağlayalım, 5 dk boyunca sallayalım. 5 dakikanın sonunda içteki poşetteki sıvının katılaşmaya başladığını göreceksiniz. Birkaç dakika daha sallamaya devam edelim. İçteki poşetteki karışımı katılaştığında poşetleri birbirinden ayırabilir ve hazırladığımız dondurmayı servis edebiliriz.

Afiyet olsun.: )

Sizler de 10 dakikada evde dondurma yapmak tarifimizle sağlıklı bir serinlik istiyorsanız bu kolay tarifi deneyebilirsiniz. Sizlere verdiğim tarif sade dondurma tarifidir. Dilerseniz içine püre haline getirdiğiniz çilekleri, kayısıları, şeftalileri ya da böğürtlenleri koyabilir, meyveli dondurma yapabilirsiniz. Ağzınıza meyve taneleri gelsin istiyorsanız meyveleri minik minik keserek sütlü karışımın içine koyabilirsiniz. Tarif çok kısa sürede hazırlandığı için meyveler diriliklerini kaybetmeyecek ve bozulmayacaklardır. Böylece hem gözünüze hoş gelen hem de son derece sağlıklı ve lezzetli bir dondurma yapmış olacaksınız.

3 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

error

Blogumu beğendiyseniz sosyal medyada paylasabilirsiniz.: )