Agatha Christie Kitapları İnceleme

Polisiye edebiyat dendiğinde hiç kuşkusuz akla gelen ilk isimlerden biri Agatha Christie olur. 200’e yakın kitap yazan yazarın çok sayıda eseri filme çevrilmiştir. Agatha Christie kitapları içinde en bilineni de Doğu Ekspresinde Cinayet’tir. Kitaplara başladığınız gibi diğerlerini de okuma isteği peşinizi bırakmıyor. Hercule Poirot ve Mrs. Marple olmadan hiçbir cinayet çözülemiyor. Bu ana karakterlerin zekası ve enerjisi kitaplara bağlanmanıza neden oluyor, aman dikkat.: )

Agatha Christie Kitapları İnceleme

Aşağıda Agatha Christie kitaplarının kısa özeti yer alıyor.

Ölüm Meleği – Hiçbir ipucu olmadan, hatta ne aradığını, neyi araştırdığını bilmeden, tamamen varsayımlarla ve işaretlerle neyi aradığını, neyi çözmesi gerektiğini belirlemeye çalışan bir kadının araştırma yolculuğu. Mrs. Marple’ın olayları çözdüğü bu kısacık hikayede yaşlı kadının zekasına hayran kalacaksınız.

16.50 Treni – Yine bir Mrs. Marple klasiği.. Katil kim sorusunu kitap bitene kadar sordurtan ve hiç akla gelmeyen bir isimle şaşırtmayı başaran bir kitap.

Agatha Christie kitapları

Acı Kahve – Yazarın ilk tiyatro oyunudur, 1930 yılında sahneye kondu, ertesi yıl sinemaya uyarlandı.  Tam da tiyatro tadında bir eser. Hercule Poirot ile sırlarla dolu olayların içine dalabilirsiniz.

Bağdat’a Geldiler – Yazarın ilk kez Türkçe’ye çevrilen eseridir. Çok sıkıcı bir kitap, tipik Amerikan casus filmlerini anımsatıyor. Belki de o filmler Agatha’nın kitaplarından esinlendiler.

Beklenmeyen Misafir – Yine tiyatro tadında bir eser, tipik bir Christie klasiği. Katil son anda hiç beklenmedik biri çıkar.

Beş Küçük Domuz – 16.50 Treni’nden daha etkileyici olduğu kesin.. Bu kadar kitabını okuduktan sonra yazar gibi düşündüğümü zannedip, katili bulduğum yanılgısına düştüm.. Yine yanıldım. Hercule Poirot şaşırtmaya devam ediyor.: )

Briç Masasında Cinayet – Tam Agahta gibi düşünmeyi başardım ve katili buldum derken Hercule Poirot yine şaşırtmayı başardı.: ))) Olayların nereye varacağını bir türlü kestiremiyorsunuz bu kitapta, tam bir bilinmezlik hakim. Dört şüpheli, dört katil adayı, her biri de hem cinayet işleyebilir hem de işleyemez durumdalar. Geçmişleri deşildiğinde hepsinin de bir cinayet işlediği ortaya çıkıyor ve bu da her birini potansiyel katil yapıyor, fakat Poirot’nun ustaca gözlemleri ve kişileri psikolojik olarak inceleyişi sayesinde olaylar çözümleniyor ve son anda işte katil dediğiniz anda bambaşka birini işaret ediyor parmağı.: )))

Cinayetler Kapısı – Felaket sıkıcı bir kitaptı. 2. Dünya Savaşı dönemlerinde yaşanmış bir ajanlık olayının içyüzünün araştırılmasını konu almış. O dönemde yaşamış bir ajanın gizemli ölümünü araştıran kahramanların başından geçen olaylar anlatılıyor. Yalnız Agahta bu kitabında merak uyandıracak cümleler kurmayı pek başaramamış, zira sayfaların akıp gitmesi yalnızca kitabın bir an önce bitirmek isteğinden kaynaklanıyor, meraktan değil. Ayrıca Miss Marple ve Hercule Poirot’suz bir Agatha’yı düşünemez olmama sebep olmuştur.

Cesetler Merdiveni – Miss Marple’ın yine ustalıkla çözdüğü bir hikaye..

Dersimiz Cinayet – Daha ilk satırlarda okunmaya değer, sıkmayacak bir kitap olduğu anlaşılıyor. Poirot’a rakip Giraundi isimli genç dedektifin hırsla çözdüğünü sandığı cinayet aslında bambaşka şeyler nedeniyle ve bambaşka kişilerce işlenmiştir. Kitap, ismini belki de Poirot’nun, sabırla ve tecrübesiyle Girandi’yi alt etmesi nedeniyle bu ismi almış..

Filmi de çekildi

Doğu Ekspresinde Cinayet – Bu kitabın ismini bir yerlerde mutlaka duymuş olmalıyım. Fazlasıyla tanıdık geliyor. Agatha Christie kitapları içinde yine bir Poirot klasiği ile karşı karşıyayız, bakalım neler bekliyor bizi. Hımm, ufak bir araştırma ile kitabın 1933’te İstanbul’da Pera Palas Oteli’de yazıldığını buluyorum. Şu Pera denilen yer, Şişhane’ye çıkarken ya da çıktıktan sonraki yer olmalı.. Pera diyince Beyoğlu geliyor aklıma. Araştırdıkça 1974 yılında aynı isimle bir filmin çekildiğini görüyorum. Orijinal adı: Murder on the Orient Express.

Birden fazla katil. Bir geçmiş hesaplaşması.. Mükemmel bir plan.. Dedektifimiz Hercule Poirot yine geçmişe gidiyor, yine eski cinayetlerle şimdikini harmanlıyor ve katili daha doğrusu katilleri buluyor..

Agatha Christie kitapları

Elmayı Yılan Isırdı – Hercule Poirot’lu bir Agahta Christie klasiği daha. Bu kadar çok kitabını okumama rağmen hala katili tahmin edemiyorum..

Fare Kapanı – Felaket sıkıcı bir kitap. Poirot yok, Marple yok.. Olmaz, bu ikiliden biri olmadan Agatha kitapları gerçekten çok sıkıcı.

Filler De Hatırlar – Poirot klasiği.. Esrarlı bir ölüm, çifte intihar mı cinayet mi? Yine Poirot geçmişe dönüyor, Mrs. Oliver ile birlikte tüm sırları ortaya çıkarıyor. Romanda ikizlerin olması, ilk kez katili tahmin edebilmemi sağladı.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Blogumu beğendiyseniz sosyal medyada paylasabilirsiniz.: )

  • Follow by Email
  • Facebook
    Facebook
  • Google+
    Google+
    http://www.dongusel.net/agatha-christie-kitaplari-inceleme">