Ağustos Ayında En Çok Satan Kitaplar Listesi

en çok satan kitaplar

AĞUSTOS’TA EN ÇOK SATAN KİTAPLAR

Bakalım geçtiğimiz Ağustos ayında en çok hangi kitaplar sattı, en çok neleri okuduk?

Kürk Mantolu Madonna

1- Kürk Mantolu Madonna

“Seni seviyorum… Deli gibi değil gayet aklı başında olarak seviyorum.”

“Bir kitabı okurken geçen iki saatin, ömrümün birçok senelerinden daha dolu, daha ehemmiyetli olduğunu fark edince, insan hayatının ürkütücü hiçliğini düşünür ve yeis içinde kalırdım.”

“Hayatta en güvendiğim insana karşı duyduğum bu kırgınlık, adeta bütün insanlara dağılmıştı. Çünkü o, benim için bütün insanlığın timsaliydi.”

Kürk Mantolu Madonna 1943 yılında yazılmış olmasına karşın hala en çok satanlar listelerinde başı çekiyor. Listelere karşı, hele ki çok satanlara karşı bir antipatim vardır. Fakat Kürk Mantolu Madonna bu antipatimi kırıyor, deliyor ve geçiyor, içine alıyor beni.

esrarengiz bahçe

2- Esrarengiz Bahçe

Bir boyama kitabı gördüğünüz. Johanna Basford’un çizimleri ile süslenen sayfalar, yetişkinlerin boyaması için tasarlanmış. Tüm dünyada 3 milyon, Türkiye’de ise 300 binden fazla satılmıştır.

fi

3- Fi

Akilah Azra Kohen’in yazdığı kitabı her yerde görmek mümkün. Ardından gelen Çi ve Pi kitapları da benzer kapak tasarımlarına sahip. Kohen bir röportajında kitabın yazılma amacının “çaresizlik ve ihtiyaç” olduğunu söylemiş.

“İzlemek zorunda bırakıldığım adaletsizliği engelleyebilmek için o kadar çaresizdim ki nerdeyse savaşa girecektim ve sonunda savaştığım o iğrenç şeye dönüşüp kesinlikle kaybedecektim, çünkü savaşlar savaşılarak kazanılmıyor, maalesef o kadar kolay değil. Ve ihtiyaçla büyüdü Fi, çünkü yazdıkça bir terapi gibi onardım kendimi.”

konstantiniyye oteli

4- Konstantiniyye Oteli

Bir Zülfü Livaneli eseri karşımızda. Sadık okurların beğenisini toplamış bir kitap daha.

“Ölüm, doğum, hayat… Kolayca söylediğimiz kelimelerin iç anlamlarını bilsek dehşetten donar kalırdık.”

“Ailelerin koklamaya kıyamadığı çiçekler, polisin attığı gaz bombalarıyla, basınçlı sularla, coplarla solup gidiyordu.”

içimizdeki şeytan

5- İçimizdeki Şeytan

Kürk Mantolu Madonna’dan sonra, en çok satan listelerinden düşmeyen bir eseri daha Sabahattin Ali’nin.

“Evet, evet onun korkusu… İçimde bu ürkek dünyayı yaratan onun korkusu… Ben bu değilim… Ben başka bir şeyler olacağım… Yalnız bu korku olmasa… Hiçbir şeyi bana tam ve iyi yaptırmayacağına emin olduğum bu şeytandan korkmasam…

Küçük Prens

6- Küçük Prens

Fransız yazar Saint-Exupéry’in asla vazgeçilemeyen eseri. Minikler için olduğu kadar yetişkinler için de anahtar bilgiler sunan mükemmel eseri. Listelerden çıkması beklenemez elbette.

Sahibi olmayan bir elmas bulursan, o elmas senindir. Sahibi olmayan bir ada bulursan, o ada senindir. Bir buluş yaparsan patentini alırsın, buluş senin olur. Madem ki yıldızlara sahip olmak benden önce kimsenin aklına gelmedi, yıldızlar benimdir.”

hapishanenin doğuşu

7- Hapishanenin Doğuşu

Michel Foucault’un 1975 yılında yayınlanan eseri psikoloji ve tarih türünde.

“İşkence,  cellat tarafından  Azap çektirilen seyirlik  bir unsur  olmaktan çıkacak, suçlunun meditasyon süreci teknisyene, papazlara  ve psikiyatrlara  bırakılacaktır. Artık bedenle temas olmayacak, ruhla temasa geçilecek.”

hayvanlardan tanrılara

8- Hayvanlardan Tanrılara – Sapiens

Ben bu kitabı yeni duyuyorum ne yalan söyleyeyim. Şimdi biraz araştırınca hakkında ne kadar eleştiri yapıldığını görünce şaşırmadım değil. Bir iki alıntıyla baş başa bırakayım en iyisi sizleri.:) Kitabı okuduğumda ayrı bir başlık altında fikirlerimi izah ederim.

“Bir maymunu, ölümden sonra gideceği maymun cennetindeki sınırsız muzla kandırarak elindeki muzu vermeye asla ikna edemezsiniz. “

“Askeri düzeni ne sağlar? bir orduyu yalnızca zor kullanarak örgütlemek imkansızdır; en azından bazı komutanların ve askerlerin tanrı, onur, vatan, erkeklik veya para gibi bir şeylere inanmaları gerekir.”

eyvallah

9- Eyvallah

Hikmet Anıl’ı Elif Gibi Sevmek kitabından tanıyıp sevenler bu kitabını da çok sevmiş olacak ki listemizde yerini almış bulunmakta.

“Çay demsiz sensiz,

Ben sensiz nefessiz.”

başarıya götüren aile

10- Başarıya Götüren Aile

Çok sevdiğimiz yazar Doğan Cüceloğlu’ndan yine çok seveceğimiz bir kitap. Sınav dönemlerinde çocuklarımıza nasıl davranıyoruz? Hangi yönlendirmeleri farkında olmadan yanlış yapıyoruz? Aklınızdaki soruları fazlasıyla cevaplayacak bir eser.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Blogumu beğendiyseniz sosyal medyada paylasabilirsiniz.: )

  • Follow by Email
  • Facebook
    Facebook
  • Google+
    Google+
    http://www.dongusel.net/agustosta-en-cok-satan-kitaplar-listesi">