Enigma (Imitation Game)

 

Benedict Cumberbatch’i Sherlock Holmes dizisinden tanıyoruz. O dizide de son derece zeki bir dedektifi canlandıran Benedict Cumberbatch, bu filmde de bir dahiyi oynuyor. Bu tür rollerin ustalıkla hakkını veren İngiliz oyuncu Enigma’da da oldukça başarılıydı. Enigma (Imation Game), En İyi Uyarlama Senaryo Oscar’ını, Empire En iyi Gerilim Filmi Ödülü’nü, Satellite En İyi Uyarlama Senaryo Ödülü’nü, GLAAD Medya En İyi Film Ödülü’nü ve daha pek çok ödülü kazanmıştır.

Enigma (Imitation Game) İnceleme

Alan Turing.. Yaşanmış, gerçek bir olay. Bir matematik profesörü, kriptoloji uzmanı. Turing’i canlandıran Benedict Cumberbatch’ın oyunculuğu mükemmel. Utangaç, tipik bir zeki adam. Almanların Enigma isimli şifreleme sistemini kırıyor. İmkansız denilen, milyonlarca olasılık olan, her sabah 6’da yenilenen sistemi, icat ettiği makine sayesinde kırmayı başarıyor. Savaşın iki yıl kadar erken bitmesini sağlayıp binlerce insanı ölmekten kurtarıyor.

Tüm engellemelere rağmen yılmıyor, polis tarafından sıkı bir gözlem altında. Polis ile sorgu odasındaki diyalogları etkileyici. Makine mi yoksa insan mı olduğunu test etmesini istediği polis memurunun, “ben sizi yargılayamam” cevabı unutulmaz. Eşcinselliği nedeniyle yargılanıp hapis yatmaktansa 2 yıl sürecek olan östrojen tedavisini kabul ediyor fakat buna dayanamayıp intihar ediyor.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Blogumu beğendiyseniz sosyal medyada paylasabilirsiniz.: )

  • Follow by Email
  • Facebook
    Facebook
  • Google+
    Google+
    http://www.dongusel.net/enigma">