Factory Girl

Factory Girl

Factory Girl

Sienna Miller ve Guy Pearce’ın oynadığı Factory Girl filmi, 1960’larda Andy Warhol’un kısa filmlerinde oynayarak ünlenen Edie Sedgwick’in hayatını anlatıyor. Edie Sedgwick’i Sienna Miller, Andy Warhol’u ise Guy Pearce canlandırıyor. Film ayrıca 2006 ABD yapımı.

Edie zengin bir ailede yetişmiş, güzel ve hoş bir genç kızdır. Hayatına daha fazla renk katmak için gittiği New York’ta bir sergide dönemin aykırı sanatçısı  Andy Warhol ile tanışır. Bu tanışma tüm hayatını değiştirir. Andy ile kısa sürede yakınlaşan Edie, onun hayranlığını kazanır. Andy Edie’yi yanından ayırmayı hiç istemez ve çevresine süperstar olarak tanıtacağı biri haline getirir. Sonradan isimleri birer marka olacak ünlü kişilerle bir araya gelme fırsatını yakalar. Bu isimler arasında sanatçılar, müzisyenler, oyuncular ve şairler vardır. Dönemin efsane müzisyeni Billy Quinn (Bob Dylan) ile tanışır ve tutkulu bir aşk yaşamaya başlar. Uyuşturucuya başlaması ile tüm bu gösterişli hayatı çöküşe doğru sürüklenir. Yavaş yavaş en yakın arkadaşı Andy Warhol’u kaybeder, sonra da sevgilisi Billy ile uzaklaşır. Girdiği çıkmaz, tüm çevresi tarafından dışlanmasına, servetini kaybetmesine neden olur.

Bir bayan olarak beni bile etkilemiştir güzelliği. Acıklı hayat hikayesi, inişli çıkışlı ruh halleri kedere sürüklerken, içimizi ısıtan gülüşü ile kendine hayran bırakmıştır. Film boyunca sigara içmesi, sürekli sigara içmesi rahatsız etti beni.

Filmden sevdiğim bir replik:

“- Günah çıkartmaya neden geliyorsun?
– Günah çıkartmamak günah da ondan.”

Keyifli seyirler.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Blogumu beğendiyseniz sosyal medyada paylasabilirsiniz.: )

  • Follow by Email
  • Facebook
    Facebook
  • Google+
    Google+
    http://www.dongusel.net/factory-girl">