O Gece – Chevy Stevens İnceleme

Obsesif kitabıyla tanıdığımız Chevy Stevens’ın yeni kitabı O Gece (That Night) raflarda yerini aldı. Yeni çıkan kitaplardan biri olan O Gece Chevy Stevens isimli yazarın dilimize çevrilen ikinci kitabı. Kanada’da 2014 yılında yayınlanmaya başlanan kitabın dilimize bu kadar geç çevrilmesi, yazarın ülkemizde henüz çok fazla tanınmıyor oluşundan kaynaklı.

O Gece Chevy Stevens İnceleme

Oldukça heyecanlı bir kitap O Gece. Kitabı okurken bazen öfkeleniyor, bazense üzülüyorsunuz. Cinayet sırları, ihanet ve kalp yaralarıyla dolu bir öykü anlatılıyor kitapta. Olaylar o kadar sürükleyici ki bir sonraki sayfaya geçmek için adeta acele ediyorsunuz. Her sayfası gerilimle dolu O Gece’de Toni isimli gencin, kız kardeşini öldürdüğü için on beş yıl hapse mahkum edilmesi işleniyor.

O Gece Chevy Stevens, son zamanlarda yeni çıkan kitaplar içinde gerçekten etkili bir öykü anlatan nadir kitaplardan biri. Toni’nin hatıraları haricinde, tüm işaretler Toni ve Ryan’ın suçlu olduğuna işaret ediyor. Toni’nin anne ve babasıyla olan fırtınalı ilişkisi, kız kardeşine duyduğu aşk ve nefret ilişkisi göz önüne alındığında oldukça farklı bir konunun işlendiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Alkol ve uyuşturucu kullanan Toni’nin davranışının aşırı olup olmadığı veya normal, sinirli bir gencin yaşamdaki yolunu arayıp aramadığını belirlemek, okuyucunun kararına bırakılmış gibi. Yine Toni’nin eylemlerinin ve tepkilerinin neredeyse tamamı, hikayesine inanmayı zorlaştıran kararsızlıklarla doludur. Toni’nin güvenilir bir anlatıcı olup olmadığı konusunda karar vermek için duygu ve gerçekleri tartmamız gerekiyor.


Hikaye, Toni’nin hapsedilmesinden sonra yaşamına uyum sağlamaya yönelik mücadelelerinin yanı sıra, bir hapishane döneminin uzun vadeli sonuçlarını anlatıyor. Ayrıca hapishane sırasında ortaya çıkan psikolojik travmayı da inceliyor. Hangi tecrübenin daha travmatik olduğunu ayırt etmek oldukça zor. Konunun daha da karmaşık hale gelmesi için, olay gecesi tam olarak ne olduğu anlatılmıyor. Toni’nin öfkesi, okuyucuların olayları anlamasını zorlaştırıyor.

Hiçbir zaman basit kitaplar yazmayan Chevy Stevens bu kitabında da okurların ilgisini çekecek duygusal bir karmaşa yaratmış. Toni’nin şok, umutsuzluk, öfke, korku ve daha pek çok duygusunu olaylar örgüsünde ustaca işlemiş yazar. Konuyu ve sergilenen duyguları göz önüne alarak, O Gece oldukça yoğun bir kitap. Hukuk ve hapishane sistemi konusundaki tartışması, kitabı bitirdikten sonra okuyucuları rahatsız edebilir. Benzer bir şekilde, Toni’nin tüm deneyimleri eşit derecede rahatsız edici ve okuyucu üzerindeki etkisi uzun sürüyor. O Gece kitabı duygusal olarak korkutucu, psikolojik olarak travmatik ve her kelimesi kesinlikle okumaya değer.

chevy stevens o gece

 

Chevy Stevens Kimdir?

Chevy Stevens, Kanada’nın batısında yer alan Vancouver Adası’nda doğmuştur. Gençlik yıllarında bir hediyelik eşya dükkanında satış temsilcisi olarak çalışan Chevy Stevens, daha sonra bir emlakçının yanına girmiştir. Bir öğleden sonra aklına gelen bir fikirle, dilimize henüz çevrilmeyen Still Missing isimli kitabını yazmaya başlar. Chevy, bu kitaba o kadar önem verir ki çalıştığı emlakçıdan ayrılır, hatta evini satar. 2010 yılında çıkarttığı Still Missing kitabı New York Times’ın en çok satanlar listesinde Uluslararası Thriller Yazarları Ödülü’ne layık görülür. Daha sonra yazarın kitapları filmlere ilham kaynağı olur. Şu an 30’dan fazla ülkede Chevy Stevens kitaplarının çevirisi yapılıyor. Yazarın diğer kitapları Never Knowing (2011), Those Girls (2015), Never Let You Go (2017), Always Watching (2013) ve The Other Side (2013).

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Blogumu beğendiyseniz sosyal medyada paylasabilirsiniz.: )

  • Follow by Email
  • Facebook
    Facebook
  • Google+
    Google+
    http://www.dongusel.net/gece-chevy-stevens-inceleme">