Jon Kabat Zinn – Wherever You Go, There You Are

Kafamızda dönüp dolaşan düşünceler ne kadar çeşitlidir? Aynı şeyleri düşünüp mü duruyoruz yoksa sürekli değişen şeylerle mi uğraşıyoruz? Gün içinde düşündüklerimizin çoğu, olan bir şeyi tekrar tekrar oynatmaktan ibarettir. Bozuk bir plak gibi, farkında olmadan aynı şeyi düşünüp dururuz. Ayrıca bir şey daha var: Bu düşüncelerin gerçekliğimizle çok az ilgisi vardır. Onlar sadece düşüncedir, geçip giderler. Siz onları zihninizde tutmadığınız sürece akıp gideceklerdir. Aynı şeyleri düşünmek son derece yıpratıcı ve yıkıcı bir süreçtir. Jon Kabat Zinn, bu yıkıcı süreçten kurtulmanın yollarını Wherever You Go, There You Are isimli kitabında anlatmış.

Zihnimizin Dışından Hayatımızın İçine

Hayatımız hakkında kendimize anlattığımız hikayelerden ibaret olan düşünceler, bizi zihnimizin dışındaki yaşamdan uzaklaştırırlar. Oluşan yanılsamalar zincirinin ucunu kaçırdığımızda hayal kırıklıkları, kırgınlıklar ve öfkeler kaçınılmaz olarak hayatımızın bir parçası haline gelirler. Ama bunu değiştirebiliriz. Dikkatli ve bilinçli bir şekilde yaşamayı seçebiliriz. Bunun anlamı, şu anda olan şeylere dikkatimizi çekmek demektir. Jon Kabat Zinn’in Wherever You Go, There You Are adlı kitabında açıkladığı gibi, bunu yapmayı öğrenmemizin yolu meditasyon pratiğidir.

Kabat-Zinn’e göre, çoğumuz günlerimizi anlamsız şeylerle meşgul ediyoruz. Hiçbir zaman tam olarak nerede olduğumuzla ilgili değiliz. “Başka bir yerde durmaya çalışıyoruz” diyor ve ekliyor: “İşlerin daha iyi ya da daha mutlu, olmasını istediğimiz yer, bulunduğumuz yerden başka bir yer değildir” diyor. Ama duracak başka yer yok. İçinde bulunduğumuz her an, bizim için geçerli olan tek şeydir. Ne geçmişle ilgili ne de gelecekle ilgilidir. Yani şimdi hayatımızın daha iyi olabileceği tek yer, şu andır. Kabat-Zinn’in söylediklerini anlamak için şu soruları sorabiliriz: “Şimdi nedir? Anda yaşamak nedir?”

Kabat-Zinn’in açıkladığı gibi, farkındalık “yaşamımızın her yönünü görmemize yardımcı olabilir, şimdi olan şey şu anda olanları etkiliyor.” Kilit nokta, uyanmaya ve bu an’lara dikkat etmektir. Aksi halde, hayatımıza tam olarak katılmamakla birlikte, dikkatimizi dağınık halde tutarız ve günler, aylar ve yıllar, fark edilmeden, kullanılmadan, takdir edilmeden geçip gider.

Bu kitap, düzenli bir meditasyon uygulamasına başlamak için teorik bilgiler içermez, sadece nasıl çalıştığına dair fikir vermeye yardımcı olur. Farkındalık pratiğinin yönlerini “Try” olarak adlandırdığımız yaşamlarımıza dahil etmeye yönelik önerileri de içerir. Örneğin, “Sadece bu anı hiç değiştirmeye çalışmadan izleyin. Ne oluyor? Ne hissediyorsun? Ne duyuyorsun?”

Jon Kabat Zinn - Wherever You Go, There You Are

Başlamak için gereken tek şey budur. Dünyaya kapılarımızı kapatmakla ilgili değil, dünyayı açıkça görmekle ilgilidir. Ve izlemek, yapılabilecek en iyi şeydir. Bunu yapmayı sürekli unutabiliriz. Devamlı an’ı yaşayamayız fakat geçmiş ve geleceği bir kenara bırakıp olanı yaşamaya başladığımızda ve bu anları artırdığımızda hayatımızın da farklı bir çizgide ilerlemeye başladığına şahit oluruz. Kabat-Zinn’in dediği gibi;

“Dalgaları durduramayız, fakat sörf yapmayı öğrenebiliriz”

Şu anki farkındalığımızı arttırırken, hayatın dalgaları ile birlikte hareket etmeyi öğreniriz. Böylece savaşmak yerine dalgalarla arkadaş olmayı öğreniriz. Bunu kabul edebiliriz, tıpkı okyanus gibi, hayatlarımız sonsuza kadar dalgalı geçmez. Durağan zamanlarımız da olur, çalkantılı ve sarsıntılı dönemlerimiz de.  Kabat-Zinn, “Her şeyin olduğu gibi olmasına izin verin” diyor. Bu, teslim olmaktır. Bu, kabul etmektir. Doğulu mistiklerin dediği “çabasız çaba”dır.

Hayata direnmek yerine olana kendimizi bırakmalıyız. Yargılarımızla ve kendi kendini sınırlayan inançlarımızla hayatın sunduklarından kaçmak yerine, olanı kabullenmek, kendimiz için yapabileceğimiz en derin şeylerden biri olabilir.

Jon Kabat Zinn, şu anda dünya çapında öğretilen Massachusetts Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki Farkındalık Tabanlı Stres Azaltma (MBSR) programını oluşturmuştur. Bu kitapta okuyuculara sunduğu şey, daha iyi bir yaşam için ipuçlarıdır.

Jon Kabat Zinnkitapları içinde dilimize çevrilen iki eser vardır: İyi Hissetme Sanatı ve Neredeysen Orada Ol.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Blogumu beğendiyseniz sosyal medyada paylasabilirsiniz.: )

  • Follow by Email
  • Facebook
    Facebook
  • Google+
    Google+
    http://www.dongusel.net/jon-kabat-zinn">