Karanfil Lavanta Arası Geçişler

Ah şu saçlarım.. Karanfil ve lavantalarla ne kadar uğraştım dökülmemeleri için. O kadar çok dökülüyorlar ki, en son kuaföre gittiğimde “kel kalmaman bir mucize, demek ki çok fazla yeni saç çıkıyor” dedi adam. Çok üstüne düşmedim aslında, araştırdım ama çoğu şeyi uygulamadım. Saç dökülmesini önleyen sarımsak kürleri, zeytinyağı ve yumurta karışımları, acayip isimli otlar… Benim için en kolay olanı karanfil ve lavanta ile yaptıklarımdı. Karanfil saç dökülmesini önler mi? diye sorup, uygulamasını yaptığım çoktur.

Karanfil Saç Dökülmesini Önler Mi?

Geçen yıl yine böyle sıcak bir dönemde dökülen saçlarımdan bunalıp karanfil kürünü denemiştim. Daha ikinci yıkamamda elime gelen saç miktarında ciddi bir azalış vardı. İnanılır gibi değildi. Yapılışı oldukça basit, tek sorun, karanfilin bekledikçe biraz kötü kokması.

Saç dökülmesini önlemek için karanfil kürü nasıl yapılır?

Yarım litrelik pet şişenin için içme suyu ya da musluk suyu koyuyoruz. İçine aktardan aldığımız karanfilden 5-6 tane atıyoruz. Bir gün ağzını açmadan bekletiyoruz. Suyun içinde kalan karanfiller ertesi gün kapkara bir renge bürünüyor. Canınızı sıkmasın bu renk, etkisini görünce umurunuzda olmayacak.

Saçımızı yıkadıktan ve duruladıktan sonra karanfilli suyun tanelerini süzüyoruz. İyice kararmış suyu saçlarımıza güzelce yediriyoruz. İki üç günde bir işlemi tekrarlıyoruz. Sonuç mu? Mükemmel, ikinci yıkamada dökülen saçlar yarıya iniyor, üçüncü yıkamada ise teller sayılır hale geliyor. Sonraki yıkamalarda ise hemen hemen hiç saç gelmiyor elinize. Hem parlak, hem canlı, hem de hiç dökülmeyen saçlara kavuşmak mükemmel bir his. Siz de benim gibi her saç tarayışınızda elinize gelen avuç avuç saçlardan rahatsız oluyorsanız, mutlaka bu kürü denemelisiniz.

Yalnız, şimdi başlığa bakıp da “e lavanta ne alaka” diyebilirsiniz. Lavanta saç dökülmesini engeller mi? diye soranlarımız mutlaka olmuştur. Pek çoğumuz lavantanın hoş kokusuna bayılırız. Evlerimize güzel koku versin diye lavantalı sabunlar ya da oda spreyleri alırız. Peki karanfil gibi bu bitkiden de, dökülen saçlarımız için faydalanabilir miyiz?

Karanfil Lavanta Arası Geçişler

Lavanta Saç Dökülmesini Engeller Mi?

Karanfil bekleyince kokusu rahatsız edebilir, bu da sizi başka arayışlara yöneltebilir. Ki bende böyle oldu. Karanfil saç dökülmesini önler mi önlemez mi diye yaptığım denemelerde başarılı sonuçlara ulaşsam da, o koku gerçekten sıkıntı veriyordu, özellikle de yaz aylarında.

Lavanta kürü tam da bu aşamada yardımımıza koşuyor. Uygulaması oldukça kolay olan bu kürde, kaynamış suyu bir kavanoz içine koyuyoruz. İçine bir tutam kuru lavanta atıp kapağını sıkıca kapatıyoruz. Lavantalı suyun ılınmasını bekleyip kapağı açıyoruz ve lavanta tanelerini süzerek kullanıma hazır hale getiriyoruz.

Yıkayıp duruladığımız saçımıza lavanta suyunu sürüyoruz. Bir durulamayı da lavanta suyu ile yapıyoruz. Saçımızı bir havluyla sarıp 15 dakika kadar bekliyoruz. Ardından ılık su ile durulayabiliriz. Kokusu harika fakat üç dört denemeden başarısız sonuçlar alınca ve elime gelen saç miktarında bir değişiklik olmayınca bıraktım bu kürü. Hem ben o kadar uğraşamam. Suyu ısıt, lavantayı koy, beklet, saçını onla durula, havlu sar, tekrar bekle. Üff, uzun iş. En güzeli karanfil kürüymüş, kolay ve hızlı çözüm. Kokusu da olmasaydı..

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

error

Blogumu beğendiyseniz sosyal medyada paylasabilirsiniz.: )