Kitap Hırsızı – The Book Thief Film

kitap hırsızı

Kitap Hırsızı – The Book Thief

Kitap Hırsızı, orjinal ismiyle The Book Thief. Kitabını okumadığım bir film daha. Daha doğrusu kitabı olduğunu öğrendiğim bir film daha. Markus Zusak’ın aynı isimli kitabından uyarlanan film, 2013 Almanya – ABD ortak yapımı. Brian Percival’ın yönetmenliğini yaptığı film, ayrıca müzikleri ile de Oskar’a aday olmuş. Not defterimdeki izleyeceklerim listesini karıştırırken Kitap Hırsızı’nın karşısında parantez içine “İkinci Dünya Savaşı’nı konu alıyor” yazmışım. Meraklıyım o döneme, önceliğimi hep bu türe veriyorum.

Birçok ödül almış, bakalım:

En iyi yardımcı erkek oyuncu ödülü, en iyi film müziği, en iyi genç aktör/aktris, en iyi orjinal puan, vs.. Devam ediyor, dileyenler wikipedia’dan daha detaylı bilgiye ulaşabilir.

Yahudi bir gencin Liesel ismindeki küçük kahramanımızın yaşadığı eve sığınması ve minik bir kalbin gözünden savaş. Masal tadında oyunculuklar, tek kelimeyle harika.

Bodrum katındaki kartopu savaşına, sert tavırları ile dikkat çeken üvey annenin de katılması en sevdiğim sahnelerden biriydi. Küçük kızın üvey babasının akerdeon çalması, hep birlikte yılbaşını kutlayışlarında hüzünlendirirken, üvey annesinin Liesel’e okulda numaradan pataklaması, sonrasında Yahudi gencin iyileştiğini haber vermek için sınıf dışına çıkarıp da ona sarılması gülümsetti. Filmi, sürekli değişen duygularla izledim.

Filmden sevdiğim bir replik:

“- Muhasebeci nedir?
– Bize asla lazım olmayacak bir şey”

İkinci Dünya Savaşı’nı konu alan filmleri seviyorsanız, tam size göre. Keyifli seyirler.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Blogumu beğendiyseniz sosyal medyada paylasabilirsiniz.: )

  • Follow by Email
  • Facebook
    Facebook
  • Google+
    Google+
    http://www.dongusel.net/kitap-hirsizi-the-book-thief">