Kötü Alışkanlıkların Sağlığa Zararları (Health Harms of Bad Habits)

Farkında olmadan yaptığımız pek çok davranışın sağlığımız üzerinde ciddi olumsuz etkileri vardır. Şeker hastalığından kalp rahatsızlıklarına, obeziteden depresyona kadar pek çok sorunu beraberinde getiren kötü alışkanlıkların sağlığa zararları, sandığımızdan da fazladır.

Many behaviors we are aware of have serious negative effects on our health. The harmfulness of bad habits that cause many problems, from diabetes to heart disease, obesity to depression, is more than we think.

Parmaklarınızı çıtlatmak

Parmaklarınızı çıtlatmak sadece arkadaşlarınızı ve meslektaşlarınızı rahatsız etmez , bu durum aynı zamanda sizin için de son derece zararlıdır. Sinoviyal sıvı adı verilen bir madde, derzlerinizi kolayca hareket ettirir. Parmaklarınızı çıtlatmaya başladığınızda, kırılmış gibi bir ses çıkar. Bunu bir alışkanlık haline getirdiğinizde elleriniz şişer ve tutuşunuz zayıflar.

kötü alışkanlıkların sağlığa zararları

Clearing your fingers does not only disturb your friends and colleagues, it is also extremely harmful for you at the same time. A substance called synovial fluid moves your joints easily. When you start digging your fingers, it sounds like it’s broken. When you make it a habit, your hands will swell and your grip will be weak.

Tırnak yemek

Tırnak yemek, tırnaklarınızın çevresindeki deriye zarar verdiği için bu bölgede enfeksiyon riski oluşur. Genellikle mikropları taşıyan parmaklarınızı ağzınıza koyduğunuzda, daha fazla soğuk algınlığı geçirebilir ve diğer hastalıklara davetiye çıkarabilirsiniz. Tırnaklarınızı düzgün bir şekilde kesmek ve bakımını düzenli bir şekilde yapmak tırnak yemenizi önleyebilir. Eğer stres nedeniyle tırnak yiyorsanız, stresi azaltmak için strese iyi gelen yiyecekler bu durumu yenmenize yardımcı olacaktır.

kötü alışkanlıkların sağlığa zararları

The risk of infection in this region occurs because nail damage causes damage to the nails around your nails. When you usually put your fingers holding your micros in your mouth, you can have more colds and invite other diseases. Properly cutting your nails and taking care regularly can prevent you from eating nails. If you are eating nails due to stress, foods that are good for reducing stress will help to reverse this condition.

Yüksek sesle müzik dinlemek

Ses, desibel cinsinden ölçülür ve normal konuşma yaklaşık 60 desibel’dir. Kulaklıklarınızdaki ses seviyesinin 75’in altında (en az elektrik süpürgesi kadar yüksek) olması gerekir. Ayrıca birkaç saatten fazla olacak şekilde aralıksız müzik dinlemeyin. Çok gürültülü müzikler kulaklıkla dinlenildiğinde işitme kayıplarına neden olabilirler. Yetişkinlerde işitme kaybı, düşünme sorunlarıyla ve hatta beyin dokusu kaybıyla bağlantılıdır.

kötü alışkanlıkların sağlığa zararları

The sound is measured in decibels and the normal speech is about 60 decibels. The sound level on your headphones should be below 75 (at least as high as the vacuum cleaner). Also do not listen to uninterrupted music as it will be more than a few hours. Very noisy music can cause hearing loss when listening with headphones. In adults, hearing loss is linked to thinking problems and even loss of brain tissue.

Uzun süre oturmak

Çoğu Amerikalı sandalyede çok fazla zaman harcıyor. Saatlerce kalkmadan çalışıyorlar. Modern işler, bilgisayar başından kalkmadan işlerinizi tamamlamanızı sağlıyor. Fakat bu o kadar da güzel bir şey değildir. Bu durum metabolizmanızı yavaşlatır; bu da kilo alabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca kalp rahatsızlığı da dahil olmak üzere diğer sağlık sorunlarıyla bağlantılıdır. Buna engel olmanın bir yolu vardır: Sadece kalk ve dolaş. Her gün 10 dakikalık bir yürüyüş bile yardımcı olabilir.

Most Americans spend a lot of time on the chair. They work for hours. Modern jobs allow you to complete your work without having to leave the computer. But that is not such a good thing. This slows your metabolism; which means you can gain weight. It is also linked to other health problems, including heart disease. There is a way to stop it: just get up and go around. Even a 10 minute walk every day can help.

Çok fazla içmek

Her hafta 14 kadehten fazla alkollü içki içen erkekler ve yediden fazla kadeh içen kadınların böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, sindirim sorunları, kalp sorunları, kemik hasarı ve hatta bazı kanserlere yakalanma ihtimalleri daha yüksektir. Çalışmalar, kadınlar için günde bir kadeh ve erkekler için günde iki kadehin bazı kalp rahatsızlıklarını azaltabileceğini göstermiştir. Ancak alkol almıyorsanız, bu başlamanız için bir sebep değildir.

kötü alışkanlıkların sağlığa zararları

Men who drink more than 14 glasses of alcohol every week and women who drink too much are more likely to have kidney disease, liver disease, digestive problems, heart problems, bone damage, and even some cancers. Studies have shown that one cup per day for women and two glasses per day for men can reduce some heart conditions. But if you do not drink alcohol, this is not a reason to start.

Aşırı yemek

Eğer çok fazla yemek yemek alışkanlığınız varsa, ne kadar sağlıklı besinler tüketseniz dahi kilo alma ihtimaliniz yüksektir. Bu, kalp rahatsızlığı, şeker hastalığı ve yüksek tansiyona neden olabilir ve belli kanser türlerine yakalanma ihtimalinizi artırabilir.

kötü alışkanlıkların sağlığa zararları

If you eat too much food, you are likely to gain weight even if you consume healthy foods. This can cause heart disease, diabetes and high blood pressure, and it can increase your chances of getting certain types of cancer.

 

 

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Blogumu beğendiyseniz sosyal medyada paylasabilirsiniz.: )

  • Follow by Email
  • Facebook
    Facebook
  • Google+
    Google+
    http://www.dongusel.net/kotu-aliskanliklarin-sagliga-zararlari-health-harms-of-bad-habits">