Mayıs 2018 Çok Satan Kitaplar

Mayıs 2018 çok satan kitaplar listesini nihayet hazırlayabildim. Bu ayki listemizde oldukça farklı isimler var. Zülfü Livaneli, Haruki Murakami ve uzun bir aradan sonra Coelho’yu göreceğiz. İki üç ay aynı kitapları yazınca tekrar ediyormuşum gibi hissediyorum. Bakalım Mayıs 2018 çok satan kitaplar listesi nelerden oluşuyor?

Mayıs 2018 Çok Satan Kitaplar

Fahrenheit 451 – Ray Bradbury

İlk kez 1951 yılında basılan Fahrenheit 451, Ray Bradbury’nin yazdığı bilim kurgu türünde bir romandır. Distopya kategorisinde sayılabilecek eserlerden biri olan kitapta, ünlü yazar George Orwell’in 1984 kitabındaki gibi baskıcı bir sistem anlatılıyor. Filmi de çekilen kitap ülkemizde “Değişen Dünyanın İnsanları” ismiyle yayınlandı.

Mayıs 2018 Çok Satan Kitaplar

Hippi – Paulo Coelho

Coelho, küçüklüğümden beri çok sevdiğim yazarlar arasında kalmayı başaran bir isim. Tarzını Susanna Tamarro’ya çok benzettiğim bu nadide insanın son kitabı Hippi, 18 Nisan’da raflarda yerini aldı. Mavi, yeşil, turuncu, pembe ve beyaz renkli kapaklarıyla rafları renk cümbüşüne çeviren Hippi, diğer pek çok kitabında olduğu gibi yine bir kendini bulma arayışı içinde geçiyor.

Mayıs 2018 Çok Satan Kitaplar

Eğitici Tolstoy – Daniel Moulin

Rusya’daki eğitim sistemini eleştiren Tolstoy’un fikirlerinin anlatıldığı kitap, ilk olarak 2014 yılında basıldı. Ülkemizde geçtiğimiz Nisan ayında görmeye başladığımız kitap, Tolstoy’un hiç bilmediğimiz yönlerini bize gösteriyor. Yarıda bıraktığı üniversite eğitiminin ardından açtığı okulda öğrencilere ders vermesinden gittipği ülkelerde incelediği eğitim anlayışlarının işlendiği kitap, bu ay çok satan kitaplar listesine girmeyi başardı.

Mayıs 2018 Çok Satan Kitaplar

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı – Mark Manson

Kişisel gelişim kategorisindeki bu kitap, aylardır çok satan kitaplar listelerinden düşmüyor. Orjinal adı The Subtle Art of Not Giving a Fuck olan kitap, tipik kişisel gelişim kitaplarından biraz farklı. Kitabı benzerlerinden farklı kılan ise gerçekçi bir bakış açısıyla yazılmış olması ve güncel bilgilere değinmesi. İçimizdeki sınırsız güç ya da sonsuz mutluluk içimde gibi klişe lafları öğütlemekten ziyade enerjinin nasıl doğru bir şekilde kullanılacağını ve gereksiz yere harcan enerjinin nasıl yönetilebileceğini anlatıyor.

Mayıs 2018 Çok Satan Kitaplar

Sen Gittin Ya Ben Çok Güzelleştim – Nilgün Bodur

Geçtiğimiz Temmuz ayında çıkardığı “Sıradaki Teşekkürüm Bana Yanlış Yapanlara” isimli kitabından sonra Mayıs ayında ilk basımı yapılan Sen Gittin Ya Ben Çok Güzelleştim, yazarın ikinci kitabı. Nilgün Bodur, 12 yaşında çaylı kek yaparak metro parasını çıkaran daha sonra ise pek çok firmaya iletişim yöneticiliği yapan bir kadın. Yaşadığı ilişkiler sonrasında kaleme aldığı Sen Gittin Ya Ben Çok Güzelleştim kitabında kadın okurlar kendilerinden çok şey bulabilirler.

Mayıs 2018 Çok Satan Kitaplar

Gölgeler – Zülfü Livaneli

2018 Mayıs’ta çıkan kitaplardan birisi de Zülfü Livaneli’nin Gölgeler kitabı. Elia ile Yolculuk kitabından sonra kaleme aldığı kitapta, yazarların ve devlet büyüklerinin müstesar isimle yazdığı yazıları anlatıyor. Pek çok tanıdık ismin müstesar isimlerle sistemi eleştirdiğini Gölgeler kitabında görüyoruz.

Mayıs 2018 Çok Satan Kitaplar

Rüzgarın Şarkısını Dinle – Haruki Murakami

Ülkemizde son yıllarda oldukça popüler olan Haruki Murakami kitaplarından biri de Rüzgarın Şarkısını Dinle. Her ne kadar basımı Mayıs 2018 olsa da, yazar bu kitabı çok önceden yazmış. Haruki Murakami’nin ilk kitabı olan Rüzgarın Şarkısını Dinle, yazarın basılmasını ilk başlarda reddettiği bir kitabı. Dili ve konusu oldukça yavan olan kitabın son kısımları dışında pek bir şey olmaması, Murakami’nin neden kitabın basılmasını istemediğini fazlasıyla açıklıyor.

Ikigai – Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı – Francesc Miralles, Hector Garcia

Uzun zamandır çok satan kitaplar listelerinde yer alan Ikigai, bir kişisel gelişim kitabıdır. Orjinal adı Ikigai: The Japanese Secret to a Long and Happy Life kitap, hayatın amacının keşfedilmesi üzerine kurulu. Yaşam amaçlarını bulanların mutluluğu bulabileceğini iddia eden Ikigai’de erken kalkmaktan, şekeri ve tuzu kesmeye kadar pek çok öğüt bulunuyor.

Leyla ile Mecnun – Burak Aksak

2018 Nisan ayında çıkan kitaplardan biri olan Leyla ile Mecnun’da dikkatimi bir şey çekti:

“Zaman döngüseldir ve farklı seçimler yapsan da aynı hayatı yaşarsın. Sana verilmiş bir ömür vardır. Bu dünyadaki zamanın bellidir. Ve her şey bir denge içindedir. Biz… Daha doğrusu ben, o dengeyi bozdum…”

Kitabın arka kapağında yazıyor bu satırlar. Dizisini izleyenler, kitaptaki karakterlere de aşina olacaklardır. Yazarın ifadesiyle diziye bir final yapmak amacıyla yazılan kitap, Leyla ve Mecnun severleri biraz hayal kırıklığına uğratacak gibi.

Olağanüstü Bir Gece – Stefan Zweig

Çok satan kitaplar listelerinde görmeye alışık olduğumuz bir isim Stefan Zweig. Açıkçası bunu fazlasıyla hakediyor. Bakış açısı, olayları yorumlayışı ve akıcı anlatımı, kitaplarının hiç sıkılmadan okunulmasını sağlıyor. Olağanüstü Bir Gece kitabında, isminden de anlaşılacağı gibi kendini tanıma kıvılcımları bir gecede parlamaya başlıyor.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Blogumu beğendiyseniz sosyal medyada paylasabilirsiniz.: )

  • Follow by Email
  • Facebook
    Facebook
  • Google+
    Google+
    http://www.dongusel.net/mayis-2018-cok-satan-kitaplar">