Müze (Museum) Filmi

22 Şubat 2018’de Amerika’da ilk kez gösterime giren, Alonso Ruizpalacios yönetmenliğinde yapılan Müze (Museum) filmi, gerçek hayatta yapılan bir soygundan esinlenilmiş. Paha biçilemez antik eserleri çalan bir avuç öğrencinin yer aldığı film, hem eğlenceli hem de gerilim yüklü sahnelerle doludur. 68. Berlin Film Festivali‘nde en iyi görüntü ödülünü alan ve orjinal adı Museo olan filmde Gael Garcia Bernal (Juan Nunez), Leonarda Ortizgris (Benjamin Wilson), Alfredo Castro (Dr. Nunez), Simon Russell Beale (Frank Graves), Bernardo Velasco (Bosco), Leticia Bredice (Sherezada), İlse Salas (Slvia) ve Lisa Owen (Sra. Nunez) gibi isimler rol alıyor.

Müze (Museum) Filmi Konusu

Modern Meksika tarihi akıl almaz bir soygunculuk olayıyla karşı karşıyadır. Hırsızlar Mexico City’deki Antropoloji Ulusal Müze’sine girer ve 140 adet paha biçilemez tarihi eser çalar. Bu eserler Mayalar ve Aztek dönemine aittir. Soygunculuk olayıyla birlikte tüm Meksika dehşete düşer. Medya, soygunun kesinlikle uluslararası bir çetenin işi olduğunu  söyler. Fakat olay bambaşkadır. Soygunu gerçekleştiren iki dikkatsiz öğrencidir ve malları kimsenin satın almayacağını anlayınca oldukça aptalca davranmaya başlarlar. Ellerindeki değerli eserler bir anda kurtulmak isteyecekleri değersiz birer nesneye dönüşür.

Müze (Museum) Filmi

Juan ve onun sadık kolej arkadaşı Benjamin, yoksul iki öğrencidir. Juan yaklaşan Noel için ailesinin isteklerini yerine getirmek zorundadır. Bu isteklerden biri de Noel Baba kıyafeti giyerek partide hediye dağıtmaktır.

Juan, turistlere rehberlik yapan arkadaşlarından tarihi eserler için büyük paralar ödemeye hazır zengin yabancılar hakkında baş döndürücü söylentiler duyar. Juan, Benjamin ile birlikte Mayalara ait bir eserin bulunduğu cam kasaya doğru gider ve soygun planını kararlaştırırlar. Gerilim dolu anlar soygunun gerçekleşmesiyle birlikte eğlenceli sahnelere dönüşür. Sırt çantalarını alarak beceriksiz yolculuklarına başlayan Juan ve Benjamin’i yolda sürprizler bekler.

Müze (Museum) Filmi

Filmle ilgili olarak yönetmen Ruizpalacios, çok çarpıcı siyasi bir ironiyi dile getirir: “Müzeler zaten çalınmış eşyalarla doludur. Tarihi eserler resimlere benzemez. Değerleri asla bir müzede görülmemeleri gerektiği gerçeğiyle bağlantılıdır. Fakat Juan ve Benjamin gerçekten sosyal adalet savaşçıları değildir. İstedikleri tek şey paradır ve planları bozulmaya başlayınca yaptıkları olayın büyüklüğünün farkına varırlar. Kendilerini kurtarmak için ilginç şeyler yaparlar.

Müze (Museum) filmi, Alonso Ruizpalacios’un hem yönettiği hem de senaryosunu yazdığı Güeros filmine benzese de pek çok açıdan daha tuhaf bir film.

2015 yılında en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi görüntü yönetmeni ve en iyi ses dalında ödüller alan Güeros, 2014’te Almanya’da gösterime girmişti.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Blogumu beğendiyseniz sosyal medyada paylasabilirsiniz.: )

  • Follow by Email
  • Facebook
    Facebook
  • Google+
    Google+
    http://www.dongusel.net/muze-museum-filmi">