Röportaj: How To Stop Time Kitabının Yazarı Matt Haig

Ülkemizde Yaşama Tutunmak İçin Nedenler isimli kitabıyla bilinen İngiliz yazar Matt Haig, How To Stop isimli yeni bir roman çıkardı. Henüz Türkçeye çevrilmeyen eser, yurt dışında şimdiden pek çok kişinin ilgisini çekmiş durumda.

Matt Haig’in yeni romanı How To Stop Time, yaşlanma sürecini yavaşlatan tıbbi bir duruma maruz kalan Hazard’ın hikayesini konu alıyor. Hazard’ın çevresindeki insanlar yaşlanır ve ölürlerken, Hazard, hastalıklara karşı bağışıklık kazanır ve yaşamaya devam eder. Bu durum Hollywood yıldızları  için bu harika bir durum gibi görünse de, Hazard için, uzun yaşamı bir yük haline gelir. Hazard, insanlarla yakın ilişkiler kullanmaktan kaçınmaya başlar.

Matt Haig ile Goodreads Röportajı

Yaşama Tutunmak İçin Nedenler ve İnsanlar romanının yazarı Matt Haig, Goodreads ile yaptığı röportajda ölümsüzlüğün güçlüklerinden bahsetti.

Goodreads: Bu fikir nereden çıktı?

Matt Haig: Cambridge Üniversitesi’ndeki bir profesörün vücudunda yaşayan bir yabancı hakkında, İnsanlar adlı bir kitap yazdım. Bu zaman perspektifini sevdim ve zamanın bir şeyler yapmak istedim. Bu yüzden, yüzyıllarca yaşayan ve kendisi tarih olan bu adamı düşündüm.

İyimser bir şeyler yazmak istedim. Açıkçası 20’li yaşlarımda depresyon nedeniyle zorluklar yaşıyordum. Bu yüzden iyimserlik fikri garip bir şekilde beni cezbetti. Ve ayrıca bu durumdan kurtulmanın, bunu soyut bir şekilde yapmanın bir yolunun yazmak olduğunu keşfettim.

GR: Bu kitaba, depresyon anılarınızı Yaşama Tutunmak İçin Nedenler kitabının bir devamı olarak mı baktınız?

MH: Genellikle kendim için yazmayı düşünüyorum ve özellikle bu kitap bir tür terapi gibidir. Bunun sebeplerinden biri, hipokondriyam olduğumdan garip bir şekilde bu benim fantezim olmuş durumda. Bu fanteziyi keşfetmek oldukça terapötikti.

GR: Ne kadar araştırma yaptınız? Kitapta birtakım tarihsel dönemler var.

MH: Bir sürü araştırma! Normalde araştırma konusunda çok tembel davranıyorum, ancak bu kitap için farklı oldu.

GR: İnsanlarda bugünlerde tarih bilgisinin çok zayıf olmasından dolayı endişe duyuyor musunuz?

MH: Kesinlikle. Demokrasi ve medeniyetin ne kadar kırılgan olduğunu ve bunun peşinden gitmediğimizi unuttuk. Sanırım hepimiz bu nedenle ağır bir darbe yedik. Belki de bu, demokrasi ve medeniyetin kırılgan olduğunun farkına varmamız için yaşamamız gereken bir durumdur.

Matt Haig

GR: Kitapta zaman ve durma zamanı ile ilgili bir takım metaforlar var. Sevdiğiniz bir tane var mı?

MH: Aşk ve müzik iki tema türüdür. Açıkçası müzik tam anlamıyla zamanla ilgilidir, ancak zaman da kendi başına durmanın bir yoludur. Bu yüzden Tom’u bir müzisyen yaptım. O zamanın şekillendiricisidir. Onun bir öğretmen olduğu gerçeğini ve zamanın koruyucusu olan öğretmenin metaforunu sevdim çünkü geleceği, gelecek zihinleri ve gelecekteki toplumu tam anlamıyla şekillendiriyor.

GR: Çocuklar ve yetişkinler için kitaplar yazmışsın. Onlara farklı şekilde yaklaşıyor musun?

MH: İnsanlar, çocuklar ve yetişkinler için yazmanın tam olarak aynı olduğunu söylediğinde bunu biraz samimiyetsiz buluyorum. Bir çocuk kitabı yazıyorsanız, onların dünyasına girebilmelisiniz. Ancak genç insanlar için yaratıcılık konusunda daha büyük bir özgürlük hissi duyuyorum. Yetişkinlerde ise biraz daha çalışmanız gerekiyor.

GR: Sizi en çok hangi kitap ve yazarlar etkiledi?

MH: Her türlü şey. Roald Dahl, S.E. Hinton, Bret Easton Ellis, Charles Bukowski, Dövüş Kulübü. Tabi şu isimleri de unutmamak gerekiyor; Jeanette Winterson ve Margaret Atwood. Emily Dickinson’u da seviyorum. Ben Amerikalı olmadığım için Emily Dickinson’u okulda hiç okumadım.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

error

Blogumu beğendiyseniz sosyal medyada paylasabilirsiniz.: )