Sherlock Holmes Dizisi

Ne zamandır aklımdaydı yabancı bir diziye başlamak. Komedi türü bir şey ararken How I Met Your Mother ile karşılaştım. Bu eski Amerikan sitcomunu izlerken fazlasıyla sıkıldığımı fark edip ikinci bölümden sonrasını izlememe kararı aldım ve soluğu İngiliz dizilerinde aldım. Mini araştırmamın sonucunda Sherlock Holmes karşıma çıktı. Bol sezonlu, bitmeyen bölümlü dizilerden sonra her biri 3’er bölümden oluşan ve 4 sezonda biten Sherlock Holmes dizisi tam bana göreydi.

Sherlock Holmes Dizisi

Benedict Cumberbatch. Ben bu suratı nereden tanıyorum diye düşünürken aklıma Enigma filmi geldi. Evet, aynı elmacık kemikleri, aynı göz yapısı ve aynı bakışlar.: ) Sadece saçlar farklı. Enigma filminde de Benedict Cumberbatch son derece zeki bir matematikçiyi canlandırıyordu. Bu adama yakışıyor bu roller.

Sherlock Holmes Dizisi İnceleme

Dizi, dönemin Londra’sında dünyanın en zeki adamı olarak nitelendirilen Sherlock Holmes’ün çözmeye çalıştığı davaları anlatıyor. Baker Sokağı 221B’de oturan kahramanımız, aynı bakış açısına sahip polislerin göremediklerini, çevredeki ve kurbanlardaki minik detaylardan görebiliyor. Sherlock Holmes her bölümde beni şaşırtmayı başardı. Yaklaşık 1,5 saat süren bölümlerde sıkıldığımı hiç hatırlamıyorum. Diziyi izlerken bir süre sonra ben de çevreme dikkat etmeye başladım. Sürekli gördüğüm fakat benim için hiçbir anlamı olmayan şeylerin ifade ettiklerini gözlemlemeye çalıştım. Bu oldukça zevkliydi.

Dizide etkileyen sahnelerden biri de Sherlock’un düşmesine neden olan olaylardan biriydi. Vakada Sherlock, spor bir ayakkabının altındaki çamur katmanlarını laboratuvarda inceliyor ve suçluyu sadece bu çamur lekesinin analizinden çıkanlar yardımıyla bulabiliyordu.

Müthiş zekası ve analiz yapma yetisiyle her olayı çözen Sherlock, son derece küstah ve ukala biridir. Bu özelliklerinin farkında olan kahramanımız, kimseyle yakınlaşmaz. Yalnızca birlikte yaşadığı ev arkadaşı John Watson vardır hayatında.

Bir de Irene Adler vardır. İlk buluşmalarında Sherlock’un karşısına çırılçıplak çıkan kadın, dedektifin kıyafetlerdeki detaylardan olayları çözme özelliğini saf dışı bırakmış ve Sherlock’u soru işaretleri içinde bırakmıştır. Irene Adler ile Sherlock arasında duygusal bir yakınlık başlamış fakat iki zeki insanın bir çıkar ilişkisi olmadan devam etmeleri ne yazık ki mümkün olmamıştır.

Sherlock Holmes dizisi, karakterleriyle, sıradan görünen fakat çözümlendiğinde son derece etkileyen olayları ile izlenmeye değer en güzel dizilerden bir tanesi benim için. Boş vaktimin bol olduğu bir döneme denk gelmesi benim için büyük bir şanstı. Dizi bittikten hemen sonra başka bir diziye başladım: Doctor Who. Dizi kültürüm zayıf olduğu için bu muhteşem dizileri, ne kadar eski de olsalar izleyeceğim.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Blogumu beğendiyseniz sosyal medyada paylasabilirsiniz.: )

  • Follow by Email
  • Facebook
    Facebook
  • Google+
    Google+
    http://www.dongusel.net/sherlock-holmes-dizisi">