Strese İyi Gelen Yiyecekler (Foods For Stress)

Hepimiz zaman zaman strese gireriz, fakat bunu idare etmek elimizde olan bir şeydir. Stres altındayken oluşan baskıyı kontrol etmek, sağlık için son derece etkilidir. Bunun için bir çok teknik vardır ve bunlardan biri de yediğiniz şeylere dikkat etmektir. Sizler için strese iyi gelen yiyecekler ile ilgili küçük bir liste hazırladım;

Strese İyi Gelen Yiyecekler (Foods For Stress)

We all sometimes live the stress, but managing it is something you have. Controlling the stress that occurs while under stress is extremely effective for health. There are many techniques for this, and one of them is to pay attention to the things you eat. I have prepared a small list of good food for you;

Strese İyi Gelen Yiyecekler (Foods For Stress)

Bir kase sıcak yulaf ezmesi gibi yiyecekler, yatıştırıcı bir beyin kimyasalı olan serotonin hormonunun salgılanmasını tetikleyebilir. Sağlıklı bir kilo verme programı bağışıklık sistemini güçlendirerek ve kan stresini azaltarak stresin yarattığı baskıyı azaltabilir.

Food, such as a bowl of hot oatmeal, can trigger the secretion of the serotonin hormone, a soothing brain chemistry. A healthy weight loss program can reduce stress-induced stress by strengthening the immune system and reducing blood stress.

Karmaşık Karbonhidratlar

Karbonhidratların tamamı, beyinde daha çok serotonin hormonu üretilmesini sağlar. Karmaşık karbonhidratlara en iyi örnekler tahıl ekmeği, makarna ve yulaf ezmesidir. Bu gıdalar aynı zamanda kan şekerini de düzene sokarlar.

All of the carbohydrates provide more serotonin hormone production in the brain. The best examples of complex carbohydrates are cereals, pasta and oatmeal. These foods will also keep your blood sugar in check.

Strese İyi Gelen Yiyecekler (Foods For Stress)

Basit Karbonhidratlar

Diyetisyenler genellikle gevreklerden ve soda içeren hafif karbonhidratlardan uzak durmanız gerektiğini söyler. Fakat basit karbonhidratlar hızlı sindirilirler, bu yüzden serotonin miktarını artırırlar. Yine de, uzun süre bu gıdalarla beslenmeniz doğru değildir. Bu yüzden basit karbonhidratları kısıtlamanız gerekir.

Dietitians often say that you should stay away from light crisps and soda-containing light carbohydrates. But simple carbohydrates are rapidly digested, which increases the amount of serotonin. Still, it is not true that you feed these foods for a long time. So you need to restrict simple carbohydrates.

Portakal

Yüksek oranda C vitamini içeren portakal, stres yönetiminde oldukça etkili bir meyvedir. Yapılan araştırmalar, bu vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, bu sırada stres hormonlarını azalttığını göstermiştir. Hipertansiyonlu hastalarda yapılan çalışmalarda, stresli bir işe girişmeden önce C vitamini alan hastaların kan basınçları normale dönerken stres hormonlarının azaldığı görülmüştür.

The oranges containing vitamin C in high proportion are a fruitful factor in stress management. Research has shown that this vitamin strengthens the immune system, while reducing stress hormones. Studies in patients with hypertension showed that stress hormones decreased as blood pressure returned to normal before patients started taking a stressful job.

Strese İyi Gelen Yiyecekler (Foods For Stress)

Ispanak

Biraz magnezyum baş ağrısına ve yorgunluğa iyi gelebilir. Bir porsiyon ıspanak, magnezyum için yeterli miktardır. Ispanak sevmiyor musunuz? Bunun yerine magnezyum bakımından zengin diğer gıdaları tercih edebilirsiniz. Örneğin pişmiş soya fasulyesi ya da somon yiyebilirsiniz.

A little magnesium may be good for headache and tiredness. One serving of spinach is sufficient for magnesium. Do not you like spinach? Instead, you may prefer other magnesium-rich foods. For example, you can eat baked soy sauce or salmon.

Strese İyi Gelen Yiyecekler (Foods For Stress)

Badem

Bademler yararlı vitaminlerle doludur. Bu vitaminler ağırlıklı olarak E ve B vitaminleridir. Vitamin E, bağışıklık sistemini güçlendirirken, B vitaminleri sizi stresten ve depresyondan korurlar. Her gün bir avuç badem tüketerek stresten ve depresyondan korunabilirsiniz.

Almonds are filled with useful vitamins. These vitamins are mainly E and B vitamins. While Vitamin E strengthens your immune system, B vitamins protect you from stress and depression. You can protect from stress and depression by consuming a handful of almonds every day.

Strese İyi Gelen Yiyecekler (Foods For Stress)

Yağlı Balık

Stresle mücadele etmek için yağlı balıkları diyetinize dahil edebilirsiniz. Omega – 3 yağ asidi bakımından zengin olan somon balığı ve orkinos gibi balıklar, stres hormonlarının artmasını önlerken, kalp sorunlarını, depresyonu ve adet öncesi sendromu önler. Stres kontrolü için her hafta bir ya da iki defa bu balıklardan tüketmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

To keep it under stress, you can feed on fatty fish. Omega-3 fatty acids found in fish such as salmon and tuna can prevent increases in stress hormones, help protect against heart disease, depression and premenstrual syndrome. For stress control you should make it a habit to consume these fish once or twice every week.

Strese İyi Gelen Yiyecekler (Foods For Stress)

Süt

Yatmadan önce bir bardak süt içerseniz hem daha rahat uyursunuz hem de gün içinde biriken stresinizi azaltmış olursunuz. Yapılan araştırmalarda, sütteki kalsiyumun strese ve depresyona iyi geldiği saptanmıştır. Bunu için az yağlı veya yağsız süt içebilirsiniz.

If you have a glass of milk before you go to bed you will be more comfortable and you will have reduced your stress during the day. Studies have shown that the calcium in the milk is good for the stress and depression. You can have low-fat or skimmed milk for this.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Blogumu beğendiyseniz sosyal medyada paylasabilirsiniz.: )

  • Follow by Email
  • Facebook
    Facebook
  • Google+
    Google+
    http://www.dongusel.net/strese-iyi-gelen-yiyecekler-foods-for-stress">