Süleymancık – El Öpen Kertenkele

Evet, ismi “Süleymancık” imiş. Bir başka adı da “el öpen kertenkele” imiş. Nedir bu hayvan, kimdir, nasıl hayatıma girmiştir? Şöyle ki, bir akşam vakti mutfaktan salona geçtiğimde gördüm bu hayvanı. Salonun tavanında duruyordu, yaklaşık 8 – 10 cm uzunluğunda, şeffaf, kertenkeleye benzeyen, et gibi bir canlı.

Süleymancık nedir?

İsminin süleymancık yani el öpen kertenkele olduğunu öğrendiğim hayvan, daha çok İzmir civarında yaşayan, nesli tükenmek üzere olan bir canlı türüymüş. Sıcak iklimi severmiş ve insanlara zarar vermezmiş. Hayvanı ilk gördüğüm anda aklıma ilk gelen şey ondan kurtulmak oldu. Fakat hiç de zararlı bir canlıya benzemiyordu. Böcek gibi ama değil, kertenkele gibi ama tam benzemiyor. Sanki ikisinin arasında bir şey. Yüksekleri seven süleymancık, oldukça yavaş hareket eden bir canlı aynı zamanda.El öpen kertenkele ısırır mı?

Görmeye alışık olmadığım bir hayvanla karşılaşınca haliyle ilk olarak, onun zararlı olup olmadığını düşünüyorum. Isırır mı, sokar mı, iğnesi var mı, zehirli mi gibi sorular, zihnimde dolanmaya başladı. Hayvanı bir çubuk yardımıyla yere indirmeyi başardıktan sonra balkondan aşağı attım. Bu arada ev, 5 katta. O hayvan nasıl oldu da o kadar yükseğe tırmandı, hiç bilmiyorum. Hayvan öldü mü bilmiyorum, niyetim süleymancık öldürmek değildi kesinlikle. Eve giren arıları ve böcekleri bile öldürmeden uzaklaştırmaya çalışan biri olarak, o anki tek derdimin hayvandan uzaklaşmak olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Hayvan hakkında biraz daha araştırma yapınca, süleymancıkların ısırmadığını, sokmadığını ve kokmadıklarını öğrendim. Süleymancıklar, haşereleri yermiş ve bu şekilde beslenirlermiş.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

error

Blogumu beğendiyseniz sosyal medyada paylasabilirsiniz.: )