Tanrı Kavramını İşleyen En İyi 5 Roman

Tanrı kavramı yüzyıllardan bu yana pek çok romanda işlenmiştir. Özellikle Hz. İsa’nın hikayesi, manevi beslenme ihtiyacı ve Tanrı’nın varlığı hakkında yapılan sorgulamalar romanların konusunu oluşturmuştur. Aşağıda, Tanrı’nın varlığı veya yokluğunu ele alan Tanrı kavramını işleyen en iyi 5 roman ile ilgili bilgileri göreceksiniz.

Tanrı hakkında yazılmış en iyi 5 roman

1. Fyodor Dostoevski Karamazov Kardeşler

Dünya edebiyatının en büyük yazarları arasında yer alan Dostoyevski’nin Karamazov Kardeşler’inde Ivan, Tanrı inancı olmayan ve ruhun ölümsüzlüğünü saçma bulan bir kimsenin sevgi ve iyilik sahibi olamayacağını söyler. Bu kişinin sadece kötülük yapabileceğine inanır. Küçük kardeşleri rahip Alyoşa ise, ne kadar günah işlenirse işlensin yeterince acı çekildiğinde ruhun kurtuluşa erdiğine inanır. Romandaki “Büyük Engizitör” şiirinin anlatıldığı bölüm romanın belki de en etkileyici kısımlarından biridir. Bu bölümde Hz. İsa’nın, engizisyonun en yoğun olduğu bir dönemde yeryüzüne inmesi, orada tutuklanarak sorgulanması ve halkın bu sorgulamaya karşı tutumu işlenir.

Tanrı hakkında yazılmış en iyi 5 roman

2. Antony Burgess Earthly Powers

Ülkemizde Otomatik Portakal kitabıyla tanınan yazarın, 1980 yılında yazdığı ve henüz dilimize çevrilmeyen 800 sayfalık Earthly Powers kitabı Katolik tartışmalarla doludur. Dünyada Tanrı’nın temsilcisi olarak sayılan Papa Carlo Campanati’nin kahine dönüşmesini konu alan Earthly Powers’ta, Mussolini ve Nazilere de değiniliyor. Kitabın 2. Vatikan’ın liberal, davetkar ve sevgiyle dolu bir müjdesini verdiği söyleniyor. Karakterlerin manevi keskinliği, karanlığa ait güçlerin titizce tartışılması ve oldukça etkili analizlerin yapılması kitabın edebi başarısını da kanıtlıyor.

Tanrı hakkında yazılmış en iyi 5 roman

3. Iris Murdoch Melekler Zamanı

1966 yılında çıkan, 2014 yılında dilimize çevrilen Melekler Zamanı (The Time of the Angels), sadece ahlaki sorunları değil aynı zamanda dini ve etik sorunları da işleyen bir kitap. Tanrı ve inanç kavramlarının sorgulandığı kitaptaki karakterler, Tanrısız bir dünyada anlam bulmak için mücadele ederler. Kitaptaki ana karakterlerden biri de toplum tarafından benimsenen değerlerin çözülmesi aşamasında Tanrı kavramını ve var olan ahlak düzenini tartışan Peder Carel’dir. Oldukça güçlü bir karizması olan peder, çevresindeki insanları adeta büyüler.

Tanrı hakkında yazılmış en iyi 5 roman

4.Nikos Kazancakis Günaha Son Çağrı

Yunan edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan, ülkemizde Zorba eseriyle tanına Nikos Kazancakis’in Günaha Son Çağrı isimli kitabında Tanrı kavramı derinlemesine işlenir. İncil’de bulunmayan İsa’nın hayatıyla ilgili pek çok şeyin olduğu romanda, İsa’nın doğası incelenir. Herkesin kolaylıkla okuyabileceği kitapta, insandan Tanrı’ya bir sesleniş vardır.

Tanrı hakkında yazılmış en iyi 5 roman

5. Flannery O’Connor İyi İnsan Bulmak Zor

Güney Gotiği akımında oldukça iyi eserler veren Flannery O Connor’un İyi İnsan Bulmak Zor (A Good Man is Hard to Find) isimli eserinde on öykü işlenir. İnsan doğasına dair okuyucuların canını sıkacak gerçeklerin anlatıldığı kitapta, karakterlerin çoğu rahatsız edici özelliklere sahip. Bu yönüyle ilgi çekmeyi başaran ve benzerlerinden farklı olmayı başaran kitaptaki karakterler, iyi ve kötü olarak sınıflandırılmaya karşı çıkarlar. Ahlak, iyi ve kötü kavramı, dindarlık gibi kavramları farklı bir bakış açısıyla irdeleyen kitap, bilinenin ardındakilerle yüzleşmekten çekinmeyenler için harika bir eser.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Blogumu beğendiyseniz sosyal medyada paylasabilirsiniz.: )

  • Follow by Email
  • Facebook
    Facebook
  • Google+
    Google+
    http://www.dongusel.net/tanri-kavramini-isleyen-en-iyi-5-roman">