Uyumaya Yardımcı Yiyecekler

Güzel bir uykuya dalmak için uyumaya yardımcı yiyecekler tüketirseniz sabah uyandığınızda kendinizi çok dinç ve canlı hissedersiniz. Hangi gıdaların huzurlu bir uykuyu bozacağını bilirseniz onlardan kaçınabilirsiniz. İyi bir gece uykusu için önerilerime kulak verebilirsiniz.

Uyumaya Yardımcı Yiyecekler

Triptofan  Bakımından Zengin Gıdalar

Hepimiz, bir bardak sıcak sütün uykumuzu nasıl getirdiğini biliyoruz. Bunun nedeni süt ürünlerinin uyku arttırıcı triptofan içermesidir. Triptofan bakımından zengin kaynaklar arasında fındık, muz, bal ve yumurta bulunur.

Azcık Karbonhidrat Sizi Yatıştırır

Karbonhidrat bakımından zengin gıdalar kandaki triptofanı artırmaya yardımcı olur. Bu yüzden yatmadan önce biraz tahıl ve süt, fındık ve kraker ya da ekmek ve peynir yiyebilirsiniz. Uykusuzluk çekiyorsanız, ufak bir atıştırmalık uyumanızda size yardımcı olabilir. Ancak aperitifi küçük tutun. Ağır bir yemek, sindirim sisteminize baskı yaparak sizi rahatsız edebilir ve uykunuzdan olabilirsiniz.

uyumaya yardımcı yiyecekler

Yağlı Gıdalardan Uzak Durun

Yapılan araştırmalar, yağlı gıdaları çok sık tüketen kişilerin kilo aldığını ve uyku döngülerinin bozulduğunu gösteriyor. Ağır bir yemek, gece boyunca sindirim sisteminizi aktif hale getirerek sık tuvalete çıkmanıza neden olur.

Gizli Kafeinden Kaçının

Akşam içtiğiniz bir fincan kahvenin uykunuzu bozabileceğini unutmayın. Orta derecedeki kafein bile uyku bozukluklarına neden olabilir. Kahvenin yanı sıra çikolata, kola ve çay gibi daha az  kafein içeren gıdalara da dikkat edin. Kafeinsiz kahve bile uykunuzu etkiler. Daha iyi bir uyku için yatmadan 2 saat önce kafein almayı kesin.

uyumaya yardımcı yiyecekler

İlaçlar Kafein İçerebilir

Reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, ağrı kesiciler, kilo kaybı hapları, diüretikler ve soğuk algınlığı ilaçları kafein içerebilir. Bu tür ilaçlarda bir fincan kahveden daha çok kafein bulunur. İlacınızın  uykusuzluğa neden olup olmadığını anlamak için mutlaka prospektüslerini okuyun.

Yatmadan Önce Alkol Almayın

Alkol daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olabilir, ancak bazen durum tam tersi olabilir ve alkol nedeniyle uykusuz kalabilirsiniz. Sık sık uyanabilir, yattığınız yerde döner durur hatta baş ağrısı, gece terlemesi ve kabus görüyor olabilirsiniz. Alkolün etkilerini azaltmak için, her bir alkollü içki için bir bardak su içmeniz gerekir. Ancak iyi bir gece uykusu için yatmadan en az 2 saat önce alkolden kaçınmak daha iyidir.

uyumaya yardımcı yiyecekler

Ağır, Baharatlı Yiyeceklerden Sakının

Tok bir karınla ​​yatmak sizi rahatsız edebilir, çünkü uyurken sindirim sistemi yavaşlar. Baharatlı yemekler yiyerek uyumak mide ekşimesine sebep olabilir. Ağır bir yemekten hoşlanıyorsanız, bunu yatmadan 2 saat önce yemeye özen gösterin.

Yatmadan Önce Protein Alımını En Aza İndirin

Proteini gün boyunca almak harika bir seçimdir. Fakat yatma vakti geldiğinde protein almak hiç de iyi bir fikir değildir. Proteinin sindirimi zordur ve beyin aktivitesini teşvik eden amino asit tirozini içerir. Yatmadan önce yüksek proteinli atıştırmalıklar tüketmeyin, bunun yerine kraker ve peynir gibi karbonhidratlardan birini tercih edin.

Rahatlamak İçin Sigara İçmeyin

Gevşemek için en sevdiğiniz yollardan biri olsa bile, gece veya gündüz sigara içmek iyi bir fikir değildir. Nikotin uyarıcıdır ve etkileri kafeine benzerdir. Yatmadan önce sigara içmekten kaçının.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Blogumu beğendiyseniz sosyal medyada paylasabilirsiniz.: )

  • Follow by Email
  • Facebook
    Facebook
  • Google+
    Google+
    http://www.dongusel.net/uyumaya-yardimci-yiyecekler">