Vikingler Hakkında Yazılmış En İyi 4 Roman

İskandinavya’da 8. yüzyıldan 11. yüzyıla kadar pek çok yeri fetheden Vikinglerin çoğu, baskıcı ve yağmacı idi. Bilinenin aksine savaşlarda boynuzlu kask takmayan Vikingler, hakkında pek çok yanılgı vardır. Düşmanlarının kafataslarından içki içmedikleri gibi ölülerini gemilerde de yakmıyorlardı. Ticaretle uğraşan topluluğun elbette ki tamamı yağmacı değildi. Sanatla ve teknolojiyle de yakından ilgilenen Vikinglerin gözlüğü bulmaları da az bilinen gerçekler arasındadır. Şimdi sizlere Vikingler hakkında yazılmış en iyi 4 roman hakkında birkaç bilgi vereceğim.

Vikingler Hakkında Yazılmış En İyi 4 Roman

Vikingler hakkında yazılmış en iyi 4 roman

1. The Greenlanders – Jane Smiley

1000 Dönüm, Yedek Anahtar ve Möö Üniversitesi kitaplarıyla tanıdığımız Amerikalı yazar Jane Smiley’in dilimize henüz çevrilmeyen The Greenlanders isimli romanı, Greenland’i konu alır. Greenland, 985 yıllarında İzlanda’dan cinayet nedeniyle suçlanan Erik the Red tarafından kurulmuştur. Koloni birkaç yüz yıl boyunca hayatta kalmış, ancak neden ve nasıl sona erdiği hala tartışmaya açıktır. Bu özenle araştırılmış destan, yerleşimin son on yıllarında Norveç Grönland’daki hayatı tasvir eder. Jane Smiley roman hakkında şöyle der: “Bu romanı yazmaya başlamadan önce Norveç tarihinin bu bölümünü birkaç yıl boyunca araştırdım. İki yaz boyunca Grönland’daki Norse kalıntılarını inceledim. Daha sonra The Greenlanders’ı yazmak için bir ilham geldi.”

Vikingler hakkında yazılmış en iyi 4 roman

2. Vikingler: Kuzey Atlantik Hikayeleri William Fitzhugh ve Elizabeth Ward

Kitaptaki hikayeler birkaç kısma ayrılıyor: Viking Homelands, Viking Raiders, Kuzey Atlantik Vikingleri, Viking America, Norse Grönland ve Viking Legacy. Vikingler hakkında oldukça eğlenceli öykülerin yer aldığı kitap, renkli fotoğraflar ve resimlerle dolu.

Vikingler hakkında yazılmış en iyi 4 roman

3. Magnus Chase ve Yaz Kılıcı Rick Riordan

Rick Riordan, disleksi olan oğluna, daha kolay okuyabilmesi için kendini tanrılara benzetmesini öğütler. Bu türde hikayeler yazmaya başlayan Şimşek Hırsızı‘nı tamamlar. Şimşek Hırsızı Percy Jackson ve Olimposluların ilk kitabıdır. Daha sonra Canavarlar Denizi ve Titan’ın Laneti gibi pek çok seriyi kaleme alan yazar Magnus Chase serisine başlar. Magnus Case serisinde Boston sokaklarında yaşayan evsiz bir yetim konu alınır. Okuyucular Norveç mitolojisini bilmeseler de kitabı kolayca anlayabilirler. Magnus Case serisi Asgard Tanrıları; Thor’un Çekici, Yaz Kılıcı ve Ölüm Gemisi’nden oluşur.

Vikingler hakkında yazılmış en iyi 4 roman

 

4. Neil Gaiman’ın Amerikan Tanrıları

Fantastik türünde kitaplarıyla tanıdığımız Neil Gaiman; Hugo, Nebula ve SFX gibi pek çok ödülü kazanmış bir yazardır. Modern çağ için yeniden tasarlanan İskandinav mitleri temasını sürdüren Amerikan Tanrıları, bu türde bir klasiktir. Amerika’ya göç eden Vikingler, tanrılarını ve ruhlarını da yanlarında getirdiler. Fakat zamanla inançları solduğunda, eski tanrılarının gücü de kayboldu. Eski tanrıların yerini yeni tanrılar almaya başladı. Kitabın devamı niteliğinde olan Norse Mythology (İskandinav Mitolojisi) bu ay çıkacak. Dilimize ne zaman çevrileceği henüz bilinmiyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Blogumu beğendiyseniz sosyal medyada paylasabilirsiniz.: )

  • Follow by Email
  • Facebook
    Facebook
  • Google+
    Google+
    http://www.dongusel.net/vikingler-hakkinda-yazilmis-en-iyi-4-roman">