Yapraklar ve Hayaller

Yapraklar ve Hayaller

 

YAPRAKLAR ve HAYALLER

Beğenilme kaygısı taşıdıkça yavanlaşıyor insan. Çevrenin istekleri baskın çıktıkça düz bir yola giriliyor. Rüzgarı tek yönden esen, rotası belli, aynı tip ağaçlarla çevrili bir yola giriliyor.

Tekdüzelik sıkmıyor mu kimilerini merak ediyorum. Oturtulmuş düzenin güveni arada macera kırıntılarını hiç mi akla getirmiyor? Yoksa bastırıyor mu tüm canlılığı, diplere, karanlık, tozlu köşelere mi atıyor? Yıllarca verilen emekler, hayal gücünü zihinlere hapsetmek için miydi? Sapasağlam kökler mi inşa ediyoruz bilmeden? Kökleri toprağa sabitleyebiliriz. Ne depremler, ne seller, ne de yangınlar.. Hiçbiri o köklere zarar veremiyor olabilir. Ama kökten ibaret değiliz ki! Yapraklarımız var, narin, hayat dolu yapraklarımız.. O meyvelere hayat veren bir de dallarımız var. Vakti geldiğinde düşmek tabiatında var yaprakların. Gitmeye hazırlandıklarında kim tutabilir onları. Yeterince olgunlaştıklarında rüzgar onların aklını çelmez mi? Kararını vermiş, bavulunu toplamış olanı durdurmaya çalışmak anlamsız elbette.

Belki çok savrulmaz da gövdenin yanıbaşına düşüverir, belki de şansına rüzgar kuvvetli eser, belki de çocuğun teki ödevi için alır onu ve bilinmeyen bir zamana kadar defterinin arasına hapseder. Kimbilir, hayallerimizin yolculuğunun nereye varacağını? Bırak, uçsun gitsin hayaller. Toprağa karışsın ya da savrulsun paramparça olsun. Senin dalların yeni yapraklara gebe, onlar gitmedikçe, sen yenilenemezsin. İçindeki döngüne kulak ver, kaygı süzülüp gidecektir, hiç farkına varmadan..

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Blogumu beğendiyseniz sosyal medyada paylasabilirsiniz.: )

  • Follow by Email
  • Facebook
    Facebook
  • Google+
    Google+
    http://www.dongusel.net/yapraklar-ve-hayaller">